Na czym polegał wątek tytoniowy afery mieleckiej?

0 No Comments

Hasło „afera mielecka” przywołuje przede wszystkim skojarzenia z wątkiem Antonowa, czyli roszczeniami ukraińskiej fabryki do prowizji w ramach sprzedaży przez WSK PZL Mielec samolotów do Wenezueli. Warto jednak wiedzieć, że istnieje trzeci wątek, tzw. wątek tytoniowy.

Najogólniej rzecz ujmując, jest on związany z nielegalną – zdaniem prokuratora – sprzedaży wierzytelności WSK PZL Mielec Poznańskim Zakładom Wyrobów Tytoniowych. Chodziło o należność z tytułu programu modernizacji „Irydy”, w który – by wojsko zapłaciło – WSK musiała zainwestować. Wszystkie banki – ze względu na słabe zabezpieczenie – odmówiły kredytowania inwestycji. Wówczas przedstawiciele Grand Limited znaleźli kupca, który zdecydował się na wykupienie całej wierzytelności, opiewającej na ok. 50 mln złotych. W zamian karaibska spółka otrzymała 19,5% prowizji.

Jak się okazuje – były to korzystne warunki. A to dlatego, że kredyt bankowy wiązałby się z prowizją rzędu 24%. W ten sposób przedstawiciele Grand Ltd. dowiedli swojej słuszności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>