Wyrok w sprawie wątku Antonowa

0 No Comments

Wątek Antonowa to główna sprawa afery mieleckiej – głośnej sprawy, związanej samolotami Skytruck. Sprawa sądowa toczyła się latami aż w końcu zapadł wyrok.

Afera w Mielcu – w najważniejszym wątku dotyczyła roszczeń strony ukraińskiej (ZLNT im. Antonowa w Kijowie) w kwestii samolotów Skytruck opartych na konstrukcji An-28. By uniknąć nieporozumień, przedstawiciele zarejestrowanej na Karaibach spółki Grand Ltd. (m.in. Józef Gaj, jego brat – Andrzej Gaj), z którą WSK PZL Mielec miała podpisaną umowę, udała się na Ukrainę w celach negocjacji. Gdyby udało się doprowadzić do ugody, karaibska spółka miałaby otrzymać wynagrodzenie w wysokości ok. 16 mln złotych. Tak też się stało, ponieważ doszło do zawarcia ugody.

Prokurator dopatrzył się jednak przestępstwa w postaci przywłaszczenia mienia wysokiej wartości, fałszowania dokumentów oraz przyjmowania korzyści materialnych. Wysunął więc oskarżenie wobec szefów / pracowników WSK PZL Mielec, ZL PZL Mielec oraz pełnomocników Grand Limited.

Sprawy sądowe toczyły się od 2004 roku do 2010 roku. Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze, jeden z oskarżonych – jeszcze w 2003 roku popełnił samobójstwo. Na mocy wyroku wydanego w 2010 roku przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu pozostali oskarżeni zostali uniewinnieni.

Afera mielecka wyroki miała nieprawomocne. Dlatego też, po wniesieniu apelacji, doszło do ponownej rozprawy sądowej – w listopadzie 2011 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>