Wyrok w sprawie wątku Cargo

0 No Comments

Współpraca karaibskiej spółki Grand Ltd. z WSK PZL Mielec w oczach prokuratora była podejrzana. Wysunięte przez niego zarzuty dało początek aferze, określanej jako afera mielecka. Jednym z wątków był tzw. wątek Cargo. W 2004 roku zapadł wyrok sądowy.

Wątek Cargo ściśle wiązał się z wątkiem Antonowa. WSK PZL Mielec, po wygranym przetargu na sprzedaż samolotów Skytruck do Wenezueli, potrzebowała środków finansowych w wysokości 20 mln złotych. Spółka Grand Ltd. zdecydowała się na pożyczkę w zamian za udziały PZL Mielec Cargo – jako zabezpieczenia.

Prokurator dopatrzył się próby zawłaszczenia przez przedstawicieli Grand Ltd. (wśród których znajdował się Józef Gaj) wartych ok. 59 mln złotych udziałów oraz fałszowania dokumentów przez jednego z członków WSK PZL Mielec.

Wyrok w sprawie wątku Cargo zapadł w marcu 2007 roku. Na jego mocy Sąd Rejonowy w Mielcu uznał, że Józef Gaj, Wiesław Pastuła i Bogusław Biernacki są niewinni w zakresie zarzucanych im czynów. Apelacja została odrzucona, a Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego.

I w tym przypadku afera mielecka wyroki miała łagodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>